újrahasznoSMűhely

10920114_491063937698987_2446199740880076057_o.jpg

10887493_491064001032314_31328762652168214_o.jpg

 

Kreatív újrahasznosítási program

 Évek óta foglalkoztat a természet védelmének kérdése, melyhez szorosan kapcsolódik a környezetünkben felhalmozódó hulladék újrahasznosításának problematikája.

Az újrahasznosítás egy nagyszerű elképzelés, mely megakadályozza, hogy több millió tonnányi hulladék szennyezze a Földet. A szemét nem olyan dolog, amire a legtöbb ember naponta szívesen gondol, emellett súlyos környezeti következményekkel jár annak a 4,6 millió tonna hulladéknak a kezelése, amely egy év alatt Magyarországon keletkezik.

A társadalom tagjainak egyre jelentősebb százaléka a szelektív hulladékgyűjtéssel igyekszik tenni a környezete megóvásáért. Ahelyett, hogy a papírt, a műanyagokat, az üveget és a fémet egy szemetesbe dobnánk, egyszerűen speciális jellel ellátott szelektív hulladékgyűjtő tartályokba rakjuk, ahonnan ezek újrahasznosításra kerülnek, új termékek készülnek belőlük. Például a kartonok bezúzásával, a műanyagok beolvasztásával új termékek állíthatóak elő. Gondoljuk végig, hogy egy ilyen kicsi és egyszerű akció mennyire hasznos bolygónk számára, különösen, amikor milliónyi ember együtt teszi ezt. Az újrahasznosítás számos módon javítja a környezetünket, így például: megóvja a természetes erőforrásokat, csökkenti a hulladéklerakók méretét és a szennyezést, energiát valamint pénzt takarít meg, és munkahelyeket teremt.

Nem véletlen tehát, hogy a hulladékok újrahasznosításának lehetősége viszonylag könnyen felkelti az érdeklődésünket. Ma már egyre több lehetőség adódik arra, hogy mélyebbre ássunk ebben a témában. Jómagam is igyekszem minél kreatívabb megoldásokat találni a haszontalannak tűnő tárgyak megmentésére. Folyamatosan tájékozódom, fejlesztem tudásom, és keresem a lehetőségeket, hogy minél több emberhez eljuttassam az újrahasznosítás igényét, ami a környezet megóvásának, javításának nagyon egyszerű és nagyon hatékony módja. Az újrahasznosítás segít a mindennapokban használatos termékek előállításában – az üdítőitalos dobozoktól az írógéppapírig, a szőnyegtől az autókig. Az újrahasznosítás során kinyerjük az értékes anyagokat a szemétből, hogy új termékeket készítsünk belőlük. Emiatt ez az egyik legrégebbi és leginkább megtérülő környezetvédelmi tevékenység. Noha a legtöbb országban jelentős eredményeket érnek el az egy év alatt keletkező hulladékmennyiség csökkentésében, és abban, ahogy ezt a szemétmennyiséget kezelik, még mindig sok a tennivaló ezen a téren. Ebben mindenki segíthet. Érdemes a társadalom oktatásával, tudatformálásával kezdeni e nemes feladatot.

A Sclerosis Multiplexes Betegek Csongrád Megyei Egyesülete néhány lelkes tagjának kezdeményezésére létrejött kézműves újrahasznosító műhely megfelelő keretet nyújthat arra, hogy az egyesület tagjainak, hozzátartozóiknak, majd egyre szélesebb társadalmi rétegek figyelmét felkeltsük a környezettudatosság és ezzel együtt az újrahasznosítás fontosságával kapcsolatban.

Egyre többen kezdjük felismerni, hogy egyetlen bolygónk jövője a kezünkben van.

A recycling egyre elfogadottabb tevékenyég. Ahhoz, hogy a társadalom minél szélesebb köre újrahasznosítson szemléletformálásra, szinte teljes szemléletváltásra van szükség.

 

Céljaink:

-          Ötleteket gyűjtünk a háztartásunkban keletkező papír-, műanyag-, és fémhulladék újrahasznosításhoz

-          az együtt gondolkodás örömét nyújtjuk

-          bevezetjük az érdeklődőt a kreatív alkotás világába

-          a saját kezűleg készített hasznos tárgyak által az alkotás örömét is megtapasztalhatják a résztvevők

-          az újrahasznosítás fontosságának hangsúlyozásával egészségfejlesztő tevékenységet is végzünk, emellett kíméljük a Föld erőforrásait, illetve a természetbe kerülő hulladék mennyiségét is csökkentjük

 

Minden tenni is tudó és akaró alkotóelmét és kezet szívesen látunk, aki a jelen személyes és környezeti válságokkal terhelt, növekedéskényszeres világból a környezettudatos lét tudatos gyakorlásában látja a kiutat.

 

Újrahasznosítási kézműves foglalkozásainkra olyan újrahasznosítási technikákkal készülünk, melyek megvalósítása viszonylag rövid időt vesz igénybe, bárki hozzáláthat kortól, nemtől és az SM-ből adódó egészségi állapotától függetlenül, látványos eredménnyel jár, és elsősorban a háztartásunkban keletkező hulladékok felhasználásával, újrahasznosításával jár. Mindezek mellett természetesen mi is készülünk alapanyagokkal, valamint olyan újrahasznosítással előállított tárgyakkal, melyeket ötletadónak szánunk az otthoni kreatívkodáshoz, a programon szerzett tapasztalatok továbbgondolásához.

 

A foglalkozások során több újrahasznosítási technika kipróbálására is lehetőségünk nyílik, így PET – palackok, fém és műanyag kupakok (sörös és üdítős kupakok, sörnyitó fülek), parafa dugó, szórólapok, műanyag zacskók, konzerves dobozok, kartonpapír, textildarabok, gyógyszeres dobozok újrahasznosításával használati tárgyak, ékszerek, játékok készítésére.

 

Természeti erőforrásaink beosztásához, környezetünk valódi védelméhez tudatos, felelősségteljes gondolkodásra van szükség. Kialakult szokásainkon, rögzült szemléletünkön változtatni csak a környezethez való hozzáállásunk átalakításával lehet. A tanulást életünk bármely szakaszában érdemes elkezdeni. A környezeti nevelés, azáltal válik teljessé (holisztikussá), hogy kiterjed a mentálhigiénés egészség területére, a pszichés egyensúly és harmónia létrejöttének nevelési lehetőségeire. A környezeti nevelés a jövőre irányul, a jövő kihívásaira való felkészítés a jelen nehéz körülményei között.

 

A kreatív újrahasznosító műhelyben megvalósítandó kézműves foglalkozások átfogó célja:

- a közösségformálás,

- a résztvevők képessé tétele a környezet természeti és ember alkotta értékeinek felismerésére

és megőrzésére,

- a környezettudatos magatartás, életmód kialakítása és minél szélesebb körű elterjesztése,

- a finommotoros ügyesség és kombinációs készség fejlesztése

 

Langane Éva

 

 

 

kreativmuhely10.jpg

kreativmuhely12.jpg

kreativmuhely14.jpg

kreativmuhely15.jpg

kreativmuhely4.jpg

kreativmuhely5.jpg

kreativmuhely8.jpg

kreativmuhely9.jpg

kreativok11.jpg

kreativok5.jpg

kreativok9.jpg